O nás

Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Teplicích má své počátky v založení kazatelské stanice r. 1893 v Trnovanech, samostatným sborem církve se stal r. 1926. Bohoslužebná shromáždění se konala do r. 1945 v modlitebně v Trnovanech, a to nepřetržitě česky i v době nacistické okupace 1938-1945. Roku 1935 získána v Teplicích fara a vedle ní místo pro stavbu kostela. Obě budovy projektoval ing. arch. M. Tejc. Kostel byl do záboru pohraničí v hrubé stavbě postaven i zastřešen, k dokončení stavby došlo v letech 46-47, v užívání je od 1. 1. 1948. V letech 45-47 spoluužíval sbor budovy po německé evangelické lutherské církvi, které se staly majetkem buď Československé církve husitské, nebo státu. Do roku 1945 bylo území sboru velice rozsáhlé, poté na něm vzniklo několik nových samostatných sborů. Dnešní rozloha sboru je asi v polovině teplického okresu od Bořislavi po Cínovec na hranicích a čítá cca 27 obcí.

Počet členů kolísal a kolísá (k r. 2007 asi 370), mimo jiné také v souvislosti s migrací obyvatelstva. Po roce 1945 se vraceli z nedobrovolného pobytu ve vnitrozemí původní členové, s nimi se do pohraničí přistěhovali noví evangelíci ze sborů z vnitrozemí. Vrátili se také potomci evangelíků (exulantů), kteří po bělohorské bitvě r. 1620 pro víru postupně opouštěli vlast. Ti se do zdejšího sboru vraceli převážně z polského Zelowa a ukrajinské Volyně.

Náš sbor v Teplicích se nachází ve Sládkově ulici č.p. 2006/16, kancelář má vchod z ulice J.V. Sládka (fara vedle kostela). Farář bývá k zastižení dopoledne, schůzku je však možné domluvit na kdykoli. Po bohoslužbách a dalších setkáních je vždy prostor pro neformální rozhovory o víře i problémech současného života. Vedle kostela je k dispozici malé parkoviště. Můžete se k nám dostat také městskou hromadnou dopravou. Sbor leží asi 10 min chůze od železničního i autobusového nádraží.